Simulácia Európskeho parlamentu

Dňa 10.2.2014 mali vybraní študenti nášho gymnázia možnosť vyskúšať si prácu europoslanca, zoznámiť sa so základnými princípmi fungovania Európskeho parlamentu. V Bratislave sa zúčastnili historicky prvej simulácie zasadania Európskeho parlamentu vo francúzskom jazyku spolu s ďalšími 70 študentmi bilingválnych škôl.

Základné pravidlo znelo - je to hra: som poslanec Európskeho parlamentu, chcem presadiť svoje národné a zároveň politické presvedčenie. Každý účastník vopred dostal popis svojej úlohy, akého poslanca bude reprezentovať (krajina a politická príslušnosť), pričom sa ale zdôraznilo, že tak ako v realite, i tu môžu podľa vlastného uváženia opustiť, či až zradiť pôvodné smerovanie. Tým sa samozrejme hra "okorení".
Po otváracom prejave Veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku a vstupoch ďalších hostí,nasledovala krátka diskusia študentov - mladých europoslancov- s poslankyňou EU parlamentu za Slovensko p. Annou Záborskou. Táto príjemne prekvapila prítomných svojimi znalosťami francúzskeho jazyka, bez problémov v tomto jazyku komunikovala. Hlavným bodom programu bola práca na predloženom návrhu rezolúcie Európskeho parlamentu o voľnom pohybe v rámci EÚ.
"Europoslanci" pracovali v politických zoskupeniach na pozmeňovacích návrhoch, lobovali, získavali sympatizantov z iných politických frakcií ...... Pri ďalšom plenárnom zasadnutí sa hlasovalo za prijatie jednotlivých pozmeňovacích návrhov a na záver celého rokovacieho dňa bolo konečné hlasovanie za schválenie upraveného textu rezolúcie. Mladí "europoslanci" text rezolúcie nakoniec neprijali, čo v podstate kopíruje častú realitu rokovaní parlamentu. Atmosféra v sále pri hlasovaniach bola miestami veľmi podobná tej, ktorú poznáme i zo záznamov rokovania skutočných parlamentov. Europoslanci dávali hlasno najavo svoj súhlas, či nesúhlas, dokonca pri jednom hlasovaní sa určitá časť europoslancov na protest zodvihla a opustila rokovaciu sálu :-) .

"Táto simulácia mi pomohla pochopiť, že aj keď sa ľudia nedohodnú, nič sa nedeje a nakoniec to môže byť aj prospešné" (K.Bujňáková)

"Umožnilo mi to ľahšie si predstaviť aká je pozícia poslanca v Európskom parlamente náročná a nie vždy taká ľahká ako sa zdá. Práca s ľuďmi, ktorí sú osobnostne iní a vzájomné dohodovanie s nimi mi ukázali, že vo veľa veciach by sme mali ustúpiť, aby potom následne oni mohli ustúpiť nám." (D.Brveníková)

"Bola to zaujímavá skúsenosť hlavne preto, že mám konečne predstavu ako to v reálnom parlamente funguje. Spoznala som veľa milých a inteligentných ľudí, ktorí sa neboja prejaviť svoj názor a majú vysokú úroveň francúzštiny. Je to určite zapamätateľnejšia a intenzívnejšia forma príjmu informácií" (M.Fričová)

"Formou hry sme sa naozaj vžili do kože europoslancov. Aj napriek politickej prehre pri tomto rokovaní beriem túto skúsenosť ako víťazstvo." (M.Veselovský)

"Aj napriek menším obavám, ktoré som mala ráno, zažila som francúzsky deň plný politiky. Už konečne rozumiem, že nie všetkým sa dá splniť, čo si želajú a konečne chápem dôležitosť kompromisov." (M.Kratková)



Mgr.Iveta Kmeťová, kmetova@gymrk.sk
Stiahnuté z Gymnázium Ružomberok