Deň plný fyziky

Informácia o 5th International Particle Physics Masterclasses 2009

Gymnazisti strávili deň plný fyziky

5th International Particle Physics Masterclasses 2009 toto je celý názov podujatia, na ktorom mali tú česť sa zúčastniť 4 maturanti štátneho gymnázia. Ako ste mohli z nadpisu vydedukovať, tento projekt bol zameraný na fyziku. Nie však len na takú nejakú bežnú fyziku. Práve naopak, bol zameraný na fyziku elementárnych častíc.
Podujatie určené budúcim študentom fyziky sa uskutočnilo 26. marca 2009 na Katedre fyziky Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity.
Súčasťou programu boli prednášky o elementárnych časticiach a prednáška o urýchľovačoch, detektoroch a fyzike v CERNe medzinárodnom stredisku na výskum elementárnych častíc.
Študenti sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o najnovších výsledkoch skúmania mikrosveta, ale aj mnoho zaujímavostí. Vedeli ste napríklad, že stačí 84-krát rozrezať jablko na polovicu a máte atóm?
Po obede nasledovali počítačové cvičenia. Tu si študenti overili už nadobudnuté poznatky z predpoludnia pričom pracovali s reálnymi dátami z CERNu.
Nakoniec sa uskutočnila európska videokonferencia v anglickom jazyku v ktorej došlo k spojeniu naživo cez internet s partnerskými školami (univerzity Uppsala, Zaragoza, Szekesfehervar, Palaiseau a Banská Bystrica) a k porovnaniu výsledkov cvičenia. Slovenskí študenti v ničom nezaostali za svojimi kolegami z iných štátov a boli vyhodnotení ako najlepšia skupina.
Svoje pocity zhrnul Dávid Matula slovami: Môj dojem z celého dňa je pozitívny. Dozvedel som sa mnoho nových vecí a rozšíril si svoje poznatky. Tento projekt sa mi veľmi páčil a som rád, že sa niečo také deje aj na Slovensku a na našej škole.


Mgr. Miroslav Krajník, krajnik@zoznam.sk
Stiahnuté z Gymnázium Ružomberok